Plánujete sanace zdiva?

Ať už jste těsně před zahájením prací nebo teprve zkoumáte vaše zdivo, na kterém se objevují fleky a plísně a přemýšlíte o nápravě, nic nebrání tomu se dozvědět o sanacích zdiva několik informací. Na následujících řádcích si srozumitelně řekneme pár faktů týkajících se sanace zdiva.

Proč sanace zdiva?

Asi první otázkou, na kterou je dobré ihned odpovědět, je, proč je nutné dělat sanaci zdiva a k čemu vlastně slouží. Zdivo každého objektu je vystaveno povětrnostním vlivům. Někdy a někde více, někdy a někde méně. Povětrnostní vlivy jako je vítr, déšť, sníh, sluneční svit, a podobně jsou neodmyslitelnou součástí světa a působí permanentně na naše zdivo. To musí těmto vlivům čelit a právě vlhkost je největším problémem, na který musí být zdivo připraveno a musí být schopno vlhkosti odolat.

S vlhkostí se setkáváme dnes a denně. Je přirozenou součástí půdních (pod úrovní země) i nadzemních podmínek a jediné, co se časem a místem mění, je její intenzita. Podle ní pak musí být zdivo řádně ošetřeno, protože pokud není, prostoupí vlhkost do struktur zdiva a začne je postupně poškozovat. Začnou se vytvářet fleky, opadávat omítka a v neposlední řadě nejsou výjimkou ani plísně uvnitř objektu.

Není-li objekt řádně ošetřen, tj. nemá dostatečně dobrou, kvalitní a správně aplikovanou hydroizolační vrstvu, může nastoupit proces sanace vlhkého zdiva a za pomocí sanačních metod a postupů lze zdivu dodatečně vodoodpudivou vrstvu dodat.

Princip dodání hydroizolace

Obecně lze říci, že hlavní myšlenou sanačních prací je aplikování hydroizolační vrstvy zdivu, které trpí vlhkostí a jeho současné provedení není schopno vlhkost zadržet. To, jakým způsobem je následně vodoodpudivá bariéra vytvořena, už záleží na konkrétní situaci. Existuje několik způsobů, kde mezi nejčastěji používané patří:

  • Chemická injektáž zdiva
  • Svislá hydroizolace
  • Podřezání zdiva
  • … a další

Jakou metodu hydroizolace zvolit?

Neplatí přístup, že si nějakou vybereme a tu aplikujeme. Každá má svá specifika, svoje důvody, proč je vhodnější použít právě onu, a dokonce i někdy z technického hlediska existují jistá omezení (např. z pohledu statiky budovy). Výběr nejefektivnější metody přenecháme vždy odborníkovi, který na základně letitých zkušeností dokáže zvolit tu správnou a v konkrétní situaci tu nejspolehlivější.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *