5 uměleckých stylů, ve kterých jsou nejčastěji zhotovena starožitná svítidla
starozitne lampy

Každé starožitné svítidlo lze podle vzhledu alespoň orientačně zařadit do určitého uměleckého stylu a na základě toho odhadnout jeho přibližné stáří. Přečtěte si, jakých 5 uměleckých stylů se u starožitných svítidel objevuje nejčastěji.

Umělecké styly se v historii prolínaly

Na českém území bychom našli především čtyři hlavní umělecké styly a jeden doplňkový, které nejvíce ovlivnily starožitná svítidla. Je přitom nutno říct, že jednotlivé umělecké styly se v historii prolínaly a nelze proto jasně říct, že nějaký styl v určitém roce začal a v určitém roce naopak skončil.

Zjistěte, co je pro starožitná svítidla vyrobena v jednotlivých obdobích charakteristické.

Secese

Pro secesní svítidla jsou charakteristické ozdobné prvky ve tvaru květů a ornamentů, které si kladly za cíl znázorňovat splynutí člověka s přírodou. Co se materiálů týče, pracovali tvůrci secesních svítidel nejčastěji s mědí, mosazí, bronzem a železem. Stínidla měla poté obvykle tvar květů nebo koule. 

Kubismus

Jako kubismus se označuje avantgardní umělecké hnutí, které mělo ve své době výrazný vliv na uměleckou tvorbu. Typickým znakem jsou pro něj především geometrické tvary, a to například v podobě krychle, kvádru nebo třeba pětihranu.

Art deco

Dalším významným uměleckým stylem je art deco, který se u svítidel projevoval především provedením ve tvaru půlměsíce. Z materiálů byla nejčastěji používána mosaz nebo měď, které se postupem času začaly povrchově upravovat.

Funkcionalismus

Pro funkcionalistická svítidla jsou charakteristické jednoduché funkční tvary. Co se materiálů týče, přistupovalo se nejčastěji k chromované mosazi, kterou postupem času nahrazovalo chromované železo.

Retro

Pojmem retro nelze vyloženě označovat umělecký směr. Retro výrobky jsou spíše takové, které byly zhotoveny mezi lety 1950 a 1970. Retro lustry se například vyznačují jednoduchými tvary a z materiálů se nejčastěji používal hliník a chromované železo. 

Více informací z oblasti starožitných svítidel najdete na www.starozitnasvitidla.cz.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.