Jak chovat Skaláru amazonskou? Co jí prospívá?
sk

Skalára amazonská (Pterophyllum scalare) je sladkovodní a jedna z nejoblíbenějších a nejvznešenějších akvarijních ryb z čeledi vrubozubcovitých. Jak napovídá název ryby, jejím domovem je Amazonie. Do Evropy byla skalára amazonská dovezena v roce 1911 a zakrátko se stala velmi populární akvarijní rybou.

Popis

Skalára amazonská může v dospělosti dosáhnout délky až 20 cm. Má ploché tělo, což jí umožňuje splynout s okolním prostředím. Skalár existuje mnoho forem. Jedna z těch původních je šedá až šedostříbrná s černými pruhy nebo například na bocích kropenatá či se zlatooranžově zbarveným hřbetem. Za desetiletí šlechtění skalár vznikly různé mutace co se barvy i délky ploutví týče – dlouhoploutvé, závojové, zebří, mramorové, kouřové, černé, černohlavé, stříbrné atd.

Chov skalár

Skalára amazonská je poklidná a společenská ryba. Ve volné přírodě vyhledává převážně pomalu tekoucí zarostlé vody, kde žije v hejnech o několika desítkách kusů. Proto i v akváriu by se mělo chovat alespoň 6 až 8 skalár. Skaláry je možné v jedné nádrži chovat s dalšími – menšími rybami, například s neonkami. Nádrž by měla být vysoká nejméně 50 cm o obsahu minimálně 120 l a teplotě vody kolem 26°C.

s

Tvrdost vody se doporučuje od 5 do 15°dGH, pH od 6 do 8. Krmivo pro skaláry by mělo být pestré a mělo by obsahovat střídavě živou i mrazenou potravu a kombinaci umělých a sušených krmiv. Mláďata by se měla ze začátku krmit živočišnou potravou – například nupliemi žábronožek. Později mohou dostávat například nakrájené nítěnky. Skaláry jsou velmi náchylné k leknutí, jehož následkem může být i jejich smrt. Při dobré péči se však v zajetí mohou dožít až 10 let.

Rozmnožování skalár

Samice se vytírají nejčastěji na svislé plochy – na kořeny nebo dlouhé listy rostlin, vybavení nebo stěny akvária. Během doby rozmnožování mohou být samci agresivnější a začínají si hlídat své teritorium, proto tomto období mohou zaútočit i na jiné druhy menších ryb. Je tedy lepší v období tření skalár přemístit menší rybky do jiného akvária. Někdy je potřeba vodu změkčit pomocí reverzní akvarijní osmózy.

O jikry se po jejich nakladení starají oba dva rodiče. Jikry ovívají ploutvemi, aby jim zajistili stálý přísun čerstvé vody a odstraňují neoplodněné a plesnivé jikry. Plůdek se vykulí za 2 až 3 dny, rozplave se do týdne po vykulení. Malé rybky začnou svým rodičům být podobné po asi 3 až 4 týdnech.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.