Pozor na zazimování!
závlaha u domu

Dávejte si pozor na správné zazimování závlahového systému

Pořídili jste si závlahový systém vaší zahrady a chcete, aby bezchybně fungoval co možná nejdéle? Nesmíte tedy zapomínat, že i o něj je třeba se pravidelně starat. Životnost každého kvalitního závlahového systému závisí ve velké míře právě na jeho podzimním zazimování.

Automatická závlaha zahrady není odolná proti mrazu, hlavně kvůli přítomnosti vody v celém systému. Nízké zimní teploty by mohly celou sestavu poškodit. Potrubní a plastové rozvody jsou umístěny většinou 20-30 cm pod trávníkem, nejsou tedy v zámrzné hloubce. Proto je nutné každoročně po skončení sezony, zpravidla ke konci října, celý systém zbavit zbytkové vody a to zejména riziková místa, jako jsou ventilové šachty a elektromagnetické ventily v nich, postřikovače a spoje.

Pomůžeme vám

Nevíte-li si rady nebo nemáte vlastní kompresor, rádi Váš zavlažovací systém zazimujeme, ročně tuto službu provádíme u více jak 300 našich zákazníků. V případě zájmu volejte: +420 778 403 576 a domluvte si termín.

Zazimujete si sami

Pokud si troufnete Váši závlahu zahrady zazimovat sami, tady máte stručný postup. Nejspolehlivější a nejběžnější způsob je profouknutí závlahy stlačeným vzduchem za použití kompresoru. Pro většinu zahrad postačuje kompresor o velikosti nádoby 50l a s výkonem cca 270l/min, výjimečně se používá větší. Doporučujeme tlakovat potrubí na 3,5-5baru. Nejprve zavřete hlavní uzávěr vody a popřípadě vypněte čerpadlo. Připojte kompresor k vypouštěcímu ventilu, tzv. sestavě pro zazimování, která bývá umístěna na začátku celé sestavy, zpravidla hned za čerpadlem a zapněte jej. Následně přes řídící jednotku spusťte celou závlahu v libovolném režimu.

Nemusíte mít obavy, systém nezavlažuje, neboť je uzavřen přívod vody. Všechny sekce se postupně otevírají a následně odvodňují.

Postupně se budou tlakem vzduchu vysouvat postřikovače, ze kterých zpočátku bude stříkat voda a později už jen vzduch. Voda nesmí vytékat ani z toho nejvzdálenějšího postřikovače, proto opakujte celý postup i několikrát. Stlačený vzduch pouštějte do té doby, dokud se nezmenší tlak na kompresoru na 1 atm. Pak uzavírejte a opět otevírejte uzávěr.

Cílem je postupně vyfouknout všechnu vodu ze sekcí. Zapomenout nesmíte ani na rozvod vody do vodovodních zásuvek. Pozor, aby přívod vody do systému zůstal po celou zimu uzavřen! Ovládací jednotku přepnete do polohy OFF, nebo vypněte přívod proudu do jednotky a vyjměte ho ze zásuvky. Zkontrolujte, zda jsou zazimována i čerpadla, zda je čistá vložka ve filtru a zda máte chráněn proti zamrznutí hlavní přívod vody. Teprve tehdy je celý systém připraven na zimu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.