Raspberry Pi je minipočítač, který se těší obří oblibě mezi nadšenci do elektroniky. Jde o malé zařízení, které lze využívat k různým účelům – od kutilských projektů po komerční využití. Díky svým malým rozměrům a dostupné ceně se z Raspberry Pi stal např. dokonalý nástroj k výuce programování. Přemýšlíte, jestli je to řešení pro vás? Nevíte, který model oblíbené „maliny“ si vybrat? Poskytneme praktické tipy!
Co je Raspberry Pi a kde ho lze využít?
Jak jsme uvedli v úvodu, Raspberry Pi je miniaturní počítač určený pro nadšence do elektroniky, vědce a programátory. Byl navržen stejnojmennou nadací. Projekt v roce 2006 inicioval Ewan A. Upton, který chtěl vytvořit levnější, na obsluhu snadnější počítač pro děti a mládež, aby je vybídl k studiu programování a uvedl do elektronického inženýrství.
První generace Raspberry Pi – model A – vyšla v únoru 2012, a následně se v dubnu toho samého roku objevil model B. Od té doby vzniklo několik nových verzí Raspberry Pi, které se liší např. počtem jader procesoru, velikostí paměti RAM a konektory vstupů/výstupů. Malá velikost, nízké náklady a vysoká funkčnost tohoto minipočítače z něj činí dokonalý nástroj pro studium programování, automatizaci nebo tvorbu elektronických projektů různého druhu. Existuje spousta možností využití platformy.
Jaká Raspberry Pi jsou na trhu dostupná?
Existuje několik různých modelů Raspberry Pi, které se liší např. výpočetním výkonem, velikostí paměti RAM a doplňujícími funkcemi. Krátce popíšeme nejoblíbenější verze. Mnohé z nich najdete v nabídce obchodu Botland. Často jsou dostupné ve vzdělávacích sadách – s oficiálním příslušenstvím usnadňujícím začátky s programováním a elektronikou.
Raspberry Pi 4B
Je to nejnovější a nejsilnější verze, která může mít od 1 až do 8 GB paměti RAM, výstup HDMI, konektor Ethernet, porty USB 3.0 a USB 2.0 a jeden port USB-C. Kromě toho má deska dvoupásmové WiFi 2,4 GHz a 5 GHz a Bluetooth 5. Jako disk slouží microSD paměťová karta, na kterou lze nahrát operační systém.
V obchodě Botland najdete karty s nainstalovaným programem NOOBs – během prvního spuštění se objeví možnost výběru mezi systémy: Raspbian, Openelec, RaspBMC a OSMC Linux. Raspberry Pi 4B podporuje všechny výše uvedené. Samostatně můžete také instalovat Windows 10 IoT.
Raspberry Pi 3B+
Starší model, který má mimo jiné: 1 GB paměti RAM, HDMI výstup, WiFi modul a Bluetooth 4.2 a čtyři USB porty 2.0. Jde o dobou volbu pro ty, kdo chtějí začít s programováním nebo chtějí využívat minipočítač pro jednodušší projekty. V současnosti tuto verzi v obchodech stále najdete, ale už se nevyrábí.
Raspberry Pi Zero
Tato verze je jedním z nejmenších minipočítačů dostupných na trhu. Model Zero má 512 MB paměti RAM, WiFi modul, Bluetooth, port miniHDMI, konektor microUSB, konektor na microSD kartu a čtyři otvory vstupů/výstupů. Zabírá přitom několikrát méně místa než klasická verze Raspberry Pi. Skvěle se hodí v případě projektů s omezeným prostorem.
Raspberry Pi Pico
I tento model se vyznačuje kompaktními rozměry, ale funkčnost je poněkud jiná. Verze Pico byla vybavena jednočipovým počítačem Raspberry RP2040 (264 kB paměti SRAM a 2 MB paměti Flash) a 26 piny GPIO. Deska může podporovat různé programovací jazyky, včetně Python, C/C++ a MicroPython.
Které Raspberry Pi se vyplatí si vybrat?
Výběr vhodného modelu Raspberry Pi závisí na vašich osobních preferencích. Před nákupem se zamyslete, jaké projekty chcete realizovat a jaké funkce jsou potřebné k jejich přípravě. Pro začátek určitě stojí za to zvolit Raspberry Pi 3 Model B+ nebo Raspberry Pi 4B. Obě verze mají dostatečný výpočetní výkon pro většinu projektů a také zabudované moduly WiFi a Bluetooth, což usnadňuje spojení s jinými zařízeními.