Nových bytů je málo. ČNB chce znepřístupnit hypotéky!

Přemýšlíte o tom, že si pořídíte nové bydlení, ale vlastní zdroje vám neumožňují jej plně financovat? Řešení nabízí hypotéky, avšak neměli byste příliš dlouho váhat. Jistě jste zaznamenali aktivity ČNB, která se zasadila o snížení LTV na 90 %. Nyní chce podmínky pro získání hypotéky regulovat ještě více, což by pro lidi s průměrným příjmem znamenalo, že na úvěr nedosáhnou.

O byty v Praze je značný zájem a ceny v poslední době prudce vzrostly. Právě tento důvod vede ČNB k tomu, aby si v novele zákona prosadila zpřísnění podmínek. Ačkoliv se může zdát, že prioritou je snaha o zdražení hypoték, ve skutečnosti chce orgán dosáhnout přímočařejšího povolování nových staveb. Atraktivní developerské projekty Praha jsou nyní horkým zbožím – většina bytů je beznadějně rezervována a prodána ještě před dokončením výstavby.

Velmi oblíbený bytový projekt je Britská čtvrť od developera FINEP

Pokud novela zákona projde, ČNB získá pravomoc, která je na evropské poměry neobvyklá. Již nyní do hypotéčního trhu zasahuje více než centrální banky jiných států, ovšem poté by mohla určovat také ukazatele DTI (výše úvěru vůči čisté mzdě) a DSTI (výše splátek všech úvěrů vůči příjmu). Nyní se používá ukazatel LTV, který byl nastaven na 90. Znamená to, že zájemce o hypotéční úvěr dostane finanční prostředky v maximální výši 90 % hodnoty nemovitosti.

Velkému zájmu se těší také rodinné domy z projektu Britská čtvrť od developera FINEP

A jak by prodej domů Praha financovaných hypotékou vypadal po zpřísnění limitů? Nyní získá úvěr na bydlení o hodnotě pěti milionů korun i člověk s čistým měsíčním příjmem ve výši 30 tisíc. V případě koeficientu DTI 8 by banky požadovaly čistý měsíční příjem ve výši téměř 47 tisíc. A při DTI 5 dokonce 76 tisíc korun. Převedeno na hrubou mzdu – uspěl by pouze zájemce s platem 65 tisíc (DTI 8) nebo 106 tisíc (DTI 5).

Máte z toho husí kůži? Pak raději s žádostí o hypotéku na nové bydlení příliš dlouho neváhejte.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.