Významná období v české architektuře: jaké stavby si nenechat ujít?
secesni litinova stolni nastenna lampa n41

Česká historie rozhodně stojí za to, a to i co se architektury týče. Pojďte se seznámit s některými významnými obdobími a jednotlivými stavbami, které se k nim neodmyslitelně pojí.

Nejstarší stavba v ČR

V současné době nám bohužel z těch nejstarších staveb zbyly už jen zříceniny a ruiny. Mezi ty úplně nejstarší stavby přitom můžeme zařadit například zbytky rotundy svatého Víta na Pražském hradě.

TIP: Pořiďte si starožitné osvětlení z období české historie a vytvořte si doma jedinečnou atmosféru.

Stavby v románském slohu

Když se řekne románský sloh, většina Čechů by si měla vybavit rotundy. Právě ty jsou totiž pro toto období nejtypičtější. V románském slohu je zároveň vystavena vůbec nejstarší dosud stojící stavba, a to konkrétně rotunda sv. Petra a Pavla na Budiči

Mezi další zachovalé stavby v románském slohu bychom mohli zařadit například rotundu svaté Kateřiny ve Znojmě

Stavby v gotickém slohu

Neméně významná byla na našem území i gotika, která se u staveb projevovala nejčastěji v podobě výstavby impozantních gotických chrámů. Kolem těchto chrámů se zároveň budovaly radnice a nejrůznější měšťanské domy. A věděli jste, že chrámy z období gotiky jsou těmi největšími, které u nás najdeme? Navštivte třeba chrám svaté Barbory v Kutné Hoře. 

Významné stavby z období baroka a rokoka

Renesanci přeskočíme, jelikož u nás neměla v oblasti architektury tak silné slovo. Místo toho se rovnou zaměříme na stavby z období baroka a rokoka. V tomto období docházelo k výstavbě sakrálních staveb a celých komplexů šlechtických sídel. 

Barokní architektura se však promítla nejen do městského, ale i do venkovního prostředí. Pravděpodobně nejznámější je v tomto ohledu obec Holašovice, která je zároveň zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Vrcholové baroko je poté spojeno s výstavbou sloupu Nejsvětější trojice v Olomouci. 

Více informací ze světa starožitných svítidel najdete na www.starozitnasvitidla.cz.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.