Nízkoenergetický dům: na kolik vyjde jeho stavba a vyplatí se do něj investovat?
rodinny dum vizualizace

Nízkoenergetický dům už není ničím neznámým. V podstatě se jedná o dům, jehož náklady na energie jsou minimální. Ačkoli tedy můžete v budoucnu ušetřit nemalé peníze za energii ve vašem domě, při stavbě si bohužel budete muset připlatit. Náklady na stavbu nízkoenergetického domu jsou obvykle o něco vyšší (ve srovnání s domem klasickým). Na nízkoenergetickou stavbu je totiž zapotřebí použít trochu jiný materiál.

Zachování tepelné izolace je důležité

Vnější stěny nízkoenergetického domu musí splňovat předpokládané parametry na tepelnou izolaci, aby byly schopné zadržet uvnitř dostatek tepla. S tím souvisí jedna výběr správného materiálu, ale také zvýšení tloušťky tepelné izolace příček. Důraz se klade také na jednotlivé detaily, které by mohly ovlivnit únik tepla. Je jisté, že splnění těchto podmínek bude vyžadovat vyšší náklady na stavbu domu.

Ziskovost investice do nízkoenergetických domů

Byla provedena rozsáhlá studie, která vzala v úvahu několik důležitých parametrů. Počítalo se s cenou materiálu, náklady na energie, ale také s inflací, které by ovlivnily peníze, které bychom měli na účtu, kdybychom neinvestovali do nízkoenergetického domu. Ukázalo se, že z dlouhodobého hlediska (30 let) se vyplatí investovat do vyšších stavebních nákladů kvůli nižším provozním nákladům. Odborníci také považují investici do nízkoenergetického domu za určitý pocit jistoty – nikdy nevíme, v jaké situaci budeme za několik let (jaká bude naše ekonomická situace). Stavba nízkoenergetického domu je proto rozumné a bezpečné rozhodnutí.

Kolik můžete ušetřit?

V závislosti na velikosti domu a použitých materiálech můžete ušetřit různě velkou částku za energie. Pokud bychom spočítali spotřebu energie nízkoenergetických domů oproti těm klasickým, vyšlo by nám, že za 20 až 30 let můžete v nízkoenergetickém domě ušetřit sumu dosahující až 700 000 Kč.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.