Co je výtvarná škola Bauhaus a jak to na ní fungovalo?
lampa na pracovni stul bauhuas 768x5121 1

Výtvarná škola Bauhaus sice fungovala v minulém století, ale design a bydlení ovlivňuje i v současné době. Přečtěte si, jak vznikla a jak to na ní fungovalo.

Co je škola Bauhaus a kdy vznikla

Bauhaus byla v minulosti škola výtvarného umění. Vznikla v roce 1919 v Německu a v tehdejší době se jednalo o jednu z nejvýznamnějších škol umění, architektury a designu. Škola vznikla po sloučení Školy užitého umění a Výtvarné akademie ve Výmaru. O pět let později přitom byla přesunuta do Desavy.

Provoz školy byl ukončen v roce 1933, a to vlivem tehdejší nacistické strany, která její činnost zakázala. Budovu Bauhausu přitom můžete obdivovat i v současné době

TIP: Pořiďte si starožitné svítidlo Bauhaus, které dokonale doplní váš interiér. 

Jak vypadala výuka v této škole

Zakladatelem Bauhausu byl Walter Gropius, který následně působil jako její ředitel. Ve škole se snažil shromáždit opravdové špičky v oboru. Tito umělci se přitom orientovali především na řemeslo a ruční práce. 

Výuka byla ve škole zaměřená na reálné projekty, což bylo v tehdejší době poměrně netradiční. Důraz se kladl především na takzvaný Vorkurz, tedy práci v dílnách. Škola byla zároveň velmi otevřená k novým poznatkům a názorům. 

A kteří konkrétní umělci na škole působili? Na samotném počátku se jednalo o těchto 9 umělců – Marckse, Feiningera, Ittena, Muchea, Schlemmera, Kleea, Schreyera, Kandinskije a Moholy-Nagye. 

Jediným československým umělcem, který měl tu čest na Bauhausu působit, byl Karel Taige. 

Více informací ze světa starožitných svítidel najdete na www.starozitnasvitidla.cz.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *