Komentář k vývoji stavebnictví v roce 2016 a výhled na 2017


Rok 2016 byl pro české stavební firmy poměrně komplikovaný. Mohou za to především tři věci – méně projektů na začátku roku kvůli skončení dotačního období, pokles nově vypsaných veřejných zakázek kvůli novému zákonu a také skokové zvýšení cen subdodavatelů. Vývoj na stavebním trhu komentuje Ondřej Wachal, zástupce ředitele společnosti VW Wachal http://www.wachal.cz/.

Vše začalo v roce 2015, který přinesl celou řadu projektů kvůli končícímu dotačnímu období. Zakázek bylo tolik, že jsme v u nás ve firmě VW Wachal museli v druhé polovině roku 2015 zpomalit tempo nárůstu nových zakázek, protože bychom je už kapacitně nemohli zvládnout. Kvůli tomu ovšem přecházelo méně projektů do roku 2016, první kvartál byl také chudší na nově vypisované zakázky.

V průběhu roku se to již těžko dohánělo, budeme mít proto letos podstatně nižší obrat, než jsme plánovali. Podepsal se na tom okrajově také fakt, že jsme v roce 2016 očekávali více soukromých zakázek, které nám nakonec nevyšly.

wachal_foto

Do toho přišel v říjnu ještě nový zákon o veřejných zakázkách, po jehož platnosti začalo vycházet podstatně méně veřejných zakázek. Je to pravděpodobně kvůli tomu, že se s novinkami musí investoři podrobně seznámit a mají strach, aby něco nezanedbali. Proto se nejspíš s vypsáním nových zakázek čeká. Další negativní zpráva se týká cen subdodavatelů. Ve třetím kvartále totiž došlo ke skokovému navýšení cen subdodavatelů o cca 7 procent. To nám podstatně snížilo ziskovost, jelikož máme vysoutěženo stále za nižší ceny.

Výhled na rok 2017 zatím vypadá pozitivně – již máme slušné množství zakázek a počítáme s tím, že ještě nějaké nabereme.

Ondřej Wachal, zástupce ředitele české stavební firmy VW Wachal http://www.wachal.cz/


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.