Spojovací materiál, jeho druhy a rozdíly ve funkci použití
spojovaci material

Společnost SARIV – Němčík s.r.o. je prověřeným prodejcem spojovacích materiálů, komponentů, nářadí a nástrojů. Nabízí širokou škálu kvalitních produktů, rychlý servis, individuální přístup a vstřícnou komunikaci.

Společnost SARIV – Němčík s.r.o.

Kvalitní nerezový materiál patří k nejtrvanlivějším a nejspolehlivějším spojům díky vysoké odolnosti a dlouhodobé životnosti. Má využití v interiérech i exteriérech. Ať už jde o komponenty, jako jsou nýty, závlačky či kolíky, každý typ spoje má specifické použití, rozdílné funkce i požadavky na vlastnosti spoje. Mezi nejčastější spojovací materiál patří nýty.

Nýty

Nýt je hojně využívaný druh nerozebíratelného spoje, známý už z doby bronzové. Dříve se nýtování používalo při výrobě ocelových konstrukcí budov, hal, mostů a k výrobě tlakových nádob. V současné době často nahrazuje šroubované či svařované spoje, používá se i na spojování tenkých plechů a v textilní výrobě.

  • konstrukční nýt – polokulová, zapuštěná hlava či polozapuštěná hlava
  • kotlový nýt
  • lodní nýt

Nýtování za studena

Metoda nýtování pomocí ocelových nýtů s průměrem dříku do 8 mm, může být použita i mosaz, hliník, měď a jiné kovy.

Nýtování za tepla

Metoda nýtování s nýty s průměrem větším než 8 mm. Nejdříve se žhaví ve speciální výhni nebo přístroji a pak se vloží do spojovaného místa a roznýtuje.

Přímé nýtování

Jako nýt je použita část materiálu jednoho ze spojovaných dílů. Provádí se nejčastěji za studena u méně namáhaných spojů.

Nepřímé nýtování

Technika, kdy je nýt samostatnou součástí vkládanou do nýtovaného spoje.

Nýty s trhacím trnem

Pro místa s přístupem ke spoji jen z jedné strany. Po osazení otvoru se dřík nýtovacími kleštěmi vytáhne a roztáhne se hlavička nýtu, což spojí materiály k sobě. Vhodné pro domácí kutily.

Výhody spojování nýtováním

Nýtové spoje jsou pružnější než svařované, nedochází k deformacím spojovaných materiálů hromaděním tepla jako u svařování. Využít můžete strukturální nýty nebo třeba trhací nýty. Oceníte snadno kontrolovatelnou spolehlivost nýtových spojů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.