Vinyl – sázka na jistotu

Podlaha patří k těm nejvíce zatíženým částem každého domu neb bytu. Musí snést opravdu hodně od zátěže v podobě nábytku až po nežádoucí poškrábání od domácích mazlíčků. Pokud se tedy rozhodneme pro podlahu novou, určitě bychom měli brát v úvahu hlavně to, kam novou podlahu vlastně chceme položit, jaké má vybraný materiál vlastnosti a zda tuto práci raději nepřenecháme odborníkům.

Vinyl

Mezi velmi oblíbený druh podlahové krytiny patří vinyl. Vůbec se tomu ani nedivíme, je cenově dostupný a v porovnání například s laminátem velmi odolný a to zejména proti vlhkosti. Také údržba je velmi jednoduchá a není na škodu ani podlahové vytápění. Navíc je vinyl velmi příjemný na dotyk a co víc, jeho široký sortiment nabízí nepřeberné množství vzorů, barev i druhů, takže je jistě z čeho vybírat.

Plovoucí nebo lepený vinyl?

Je to otázka, na kterou máme jednoduchou odpověď. Jde zcela o individuální rozhodnutí. Pokládka vinylové podlahy ať už se jedná o lepený způsob nebo o ten plovoucí, je velmi snadná.  Zámkový systém, který je u plovoucích podlah nutností, slouží k tomu, aby jednotlivé dílce do sebe dobře a přesně zapadaly. Tento způsob je velmi rychlý a o co víc, podlaha je ihned k užívání. Jako výhodu zde můžeme uvést i to, že pokud se nám stane nehoda a dílec bude znehodnocen a poškozen, jednoduše jej vyměníme. tento způsob pokládky můžeme také tak trochu přirovnat ke klasickému puzzle systému. Podklad před pokládkou podlahy musí být rovný a čistý a v tomto případě se doporučuje položit ještě speciální podložky, které tlumí hluk a umožňují tak i lehčí, doslova plovoucí krok. Co se moc nedoporučuje pro pokládku plovoucího vinylu je podlahové vytápění.

Lepený vinyl

Co se týká lepeného způsobu pokládky vinylové podlahy, tak tady si investor může vybrat mezi celoplošným lepením vinylu v rolích nebo lepením jednotlivých dílců. V druhém případě lze například jednotlivé dílce, které jsou i v nejrůznějších rozměrech kombinovat s jinými odstíny a vzniká tak originální mozaika, kterou pak jen těžko někde najdeme. Je to individuální a hlavně, fantazii se zde meze nekladou. Oproti plovoucímu vinylu se u celoplošné pokládky podlahové topeni doporučuje, neboť skvěle teplo propouští.

Svépomocí nebo s profesionální firmou

Obě varianty pokládky podlah nejsou nikterak těžké a jistě to zvládne i šikovný domácí kutil. Pro velké komerční prostory nebo pro ty, co si na takovou práci jednoduše netroufnou,  bychom si ale určitě požádat o pomoc odbornou firmu. Jejich praktické a mnohaleté zkušenosti nás stále přesvědčují o tom, že jako laik máme v tomhle směru jistě mezery a co se týká technologie a inovace ve světě lepidel ani nemluvíme. Navíc tyto firmy disponují nejen již zmíněnými zkušenostmi, ale i potřebnou technikou, která nám v tohle případě jistě chybí. Každá podlaha totiž musí mít dokonale čistý, hladký a rovný podkladový povrch a k tomu je potřeba například podlahová bruska, kterou jen tak doma neschováváme. Pokud je nerovnost podkladu viditelná, je třeba tato místa vytmelit a poté dokonale vybrousit. Musíme ovšem dávat pozor na tzv. podbroušení podlahy, kdy to na první pohled nepůjde vidět, ale v případě, že celoplošně nalepíme krytinu, objeví se nám tam tyto nerovnosti.

Ještě bychom mohli podotknout, že údržba vinylových podlah je stejně jednoduchá a rychlá, jako její pokládka. Stačí jen vyluxovat, setřít vlhkým hadříkem a máme hotovo. Pokud se budeme řídit těmito radami, máme jistotu, že nám taková podlaha vydrží hodně dlouhou dobu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *