Jaké projekty domů jsou pro vás ty pravé?

Projekt vašeho nového domu nevybírejte jen podle jeho ceny a vzhledu. Soustřeďte se na vlastnosti, které jsou důležité pro vás a další obyvatele domu.

V dnešní době je na trhu velké množství firem a projekčních kanceláří, které vám nabízejí hotové neboli katalogové projekty domů. Katalogové domy u nás stále vítězí nad těmi originálními od architekta, a to především kvůli ceně a nedostatku času. Pokud jste se i vy rozhodli pro výběr domů z katalogu, dejte si na výběru pořádně záležet. Nenechte se zlákat hned prvním projektem, který vám přijde pěkný a za rozumnou cenu. Na co byste měli při výběru dávat pozor?

Velikost a tvar vašeho pozemku

Při výběru projektu musíte mít v první řadě představu o tom, jaký dům se vejde nebo hodí na váš pozemek. Je důležité, aby stavba parcelu co nejlépe využila a došlo k plynulému propojení domu a zahrady. Zahrada je totiž v dnešní době prodloužením domu, kde lidé tráví teplé dni, děti si zde hrají. Plynulé propojení zahrady a obýváku či kuchyně je tak důležitým prvkem moderního bydlení. Nenechte si na pozemek postavit zbytečně velký dům, kvůli kterému nevyužijete jeho potenciál. Zkuste se proto zamyslet také nad atypickými tvary, jako dům do L či do U nebo dlouhý obdélníkový dům, který se hodí na užší pozemky.

Počet a rozložení místností

Čím menší dům, tím je většinou projekt a samotná stavba levnější. Tento faktor by pro vás ale neměl být rozhodující. Při výběru velikosti domu musíte brát ohled na to, kolik lidí bude žít ve vaší domácnosti nebo zda budete mít často hosty? Pokud plánujete děti, měli byste myslet na to, že také ony budou potřebovat jednoho dne trochu soukromí. Ideální tak je, pokud na každé dítě počítáte s jedním pokojem. Pokud máte často hosty, musíte myslet na to, kam je uložíte, abyste o sebe v domě pak nezakopávali a každý měl svůj klid.

Nezapomeňte, že moderní bydlení si žádá otevřenou obývací místnost, pokud možno, propojenou s kuchyní. Tento prostor by měl být středobodem života celé rodiny. Samotná ložnice a dětské pokoje pak mohou být menší. Důležité jsou také toalety a koupelny. Při větším počtu obyvatel domu už jedna koupelna nestačí, stejně tak toaleta. Jedna koupelna by měla být například určena pro rodiče, druhá pro děti. Je také potřeba rozhodnout se, zda chcete dvoupatrový dům nebo raději bungalov. Pokud plánujete dvoupatrový dům, měla by být koupelna a toaleta nahoře i dole. Všechny tyto drobnosti způsobují, že se vám bude v domě doopravdy dobře žít.

Velikost úložných prostorů

V případě levnějších a menších projektů domů si dejte pozor na úložné prostory, jako je prádelna, technická místnost, sklad, garáž a další prostory, kam je možné umístit například vestavěnou skříň. V domě je třeba uskladnit věci související také s údržbou zahrady. Pokud tedy nemáte garáž nebo malou kůlnu, vše budete muset uskladnit přímo v domě.

Pokud už máte nebo plánujete děti, i jejich věci zaberou hodně místa – kočárky, cyklovozíky, hračky, staré oblečení, odrážedla a podobně. Častý problém v domech bývá také s uskladněním sportovního vybavení, především kol a lyží. Při výběru projektu tak přemýšlejte nad tím, co všechno máte a kam všechny tyto věci uskladníte, abyste si nepřipadali doma jako ve skladišti.

Místo na zvířátko

Některé rodiny si nedokážou představit život bez domácího mazlíčka. V případě menších zvířátek se to nemusí zdát jako problém, ale pokud jste například nadšení akvaristé nebo chovatelé koček, určitě je fajn na to brát v potaz už při výběru nového projektu domu. Musíte se zamyslet nad tím, kam dáte například vaše mega akvárium nebo kde budou mít vaše kočky koutek na hraní a zda je na to v domě místo. Velký problém může nastat, pokud vlastníte nebo plánujete mít velkého psa. V takovém případě nezapomeňte, že pes se bude muset někde koupat a spát. Při výběru domu tak zvolte například takový projekt, který má sklad hned u vchodu. Můžete do něj například umístit velkou kovovou vanu pro psa. Po příchodu z procházky ho tam tak hned můžete vykoupat, aniž byste ho museli tahat do vaší koupelny, kam se většinou některá větší plemena ani nevejdou.

Zdroj foto: Bigstock.com


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *